Diák mobilitás-Aubenas
Erasmus-szal Aubenas-ban
2024. május 24. és 31. között 15 franciául tanuló tizedikes és tizenegyedikes diákunk és franciatanáraik tölthettek el egy hetet Aubenas városában, a Lycée Polyvalent Jules Froment Gimnáziumban az Erasmus diákmobilitás keretében.
Az utazást hosszú partnerkeresés és előkészület előzte meg. Miután sikerült a Jules Froment Gimnáziummal felvenni a kapcsolatot, francia kollégáinkkal közösen belevetettük magunkat egy tavaszi mobilitási hét megtervezésébe. Nekik már voltak iskolai tapasztalataik a diákfogadásban, nekünk a korábbi Erasmus-mobilitások kapcsán szintén, tehát izgalommal indult a tervezés. Ennek fontos részét képezte a diákpárok megtalálása, a rövid írásos egyéni bemutatkozásokat követően.
Diákjaink felvették a kapcsolatot leendő cserepartnereikkel, és elkezdtek ismerkedni. Van, aki már előzetesen is nagyon jó kapcsolatba került cseretársával. Egyetlenegy páros esetén kellett egy hármas cserét lebonyolítanunk még az előkészületet legelején, allergia miatt, de szerencsére ez senkinek nem jelentett nehézséget. Diákjaink és családjaik rugalmasságát tükrözi, hogy 4 diáklány fiús cserepartnert és fogadócsaládot kapott, mivel a fogadócsoportban több fiú szerepelt. A francia kollégákkal diákcserében gondolkodtunk, hiszen így a mi diákjainknak is lehetősége lesz visszafogadásra. Ez kölcsönösen motiválta mindkét felet, hiszen így egymás életének, a francia iskolaendszernek, valamint a mai Z-generációt érintő európai kihívásoknak a megismerése nagyobb távlatot kapott.
Az előkészületek során diákjaink részt vettek egy Magyarországot, Budapestet és a magyar nyelvet érintő prezentáció elkészítésében, valamint egy környezetvédelmi és fenntarthatósági kérdőív összeállításában, amely téma az iskolai Erasmus projektünk fontos célkitűzései között szerepel. Ez utóbbit a cserepartnerekkel, családjaikkal és iskolájukkal is megcsináltattuk.
Diákjaink első napja személyes ismerkedéssel telt, amelyet francia kollégáink szerveztek diákjaikkal. Megismerkedtünk a kisváros fő nevezetességeivel, az iskolával, a vendégfogadóinkkal. Párban, kiscsoportban, majd nagy körben játszottunk szóbeli és írásbeli jégtörő helyzetgyakorlatok segítségével. A diákok mindegyike cserepartnere családjához került, és külön érdekesség, hogy nagy többségük Aubenas környéki falvakba került, onnan járt be cseretársával reggelente a városi gimnáziumba. Az első hétvége igazi mélyvíz volt mindenki számára, hiszen az első két napot a mi diákjaink egyből a vendégcsaládokkal töltötték. A családok és a diákok egymás között is szerveztek izgalmas közös programokat.
A hét programjait úgy állították össze számunkra, hogy rendszeresen bekapcsolódhassunk az iskolai délelőtti vagy délutáni tanításba (a franciáknál délutáni tanítás is van), és a környék földrajzi, kulturális nevezetességeit is felfedezhessük. Megismertük a fogadóintézmény felépítését: diákjaink többsége gimnáziumi fogadópartnerhez került, de négy diákunk vendéglátója a szakgimnáziumi részlegbe járt, amely szintén az intézményhez tartozott, egy másik épületben. Ennek az intézménynek a működését is megtapasztaltuk francia kolléganőnknek és a hétköznapi iskolába járásnak köszönhetően. Itt a diákok kezdeményezésére még egy használtruha butik is nyílt, amelyet maguk az ide járó diákok működtetnek. Sikerült az ötletről és a megvalósításról helyszíni riportot készítenünk egy itt tanító tanárnővel.
Diákjainkkal rendszeresen részt vettünk fogadótársaik tanóráin, pl. angol, spanyol, töri, matek, irodalom, francia nyelv, biológia, szaktárgyi órák, pl. közgazdaságtan stb., ahol a mieinket is bevonták az órai munkába. Itt kaptak lehetőséget, hogy megtartsák francia és angol nyelvű prezentációjukat. Az egyik legérdekesebb irodalomóra témája az a kérdésfölvetés volt, hogy a múltunkat vagy a jelenünket ismerjük-e jobban. A foglalkozás csoportmunkában folyt két tanórában. Az elsőn ötleteket, gondolatokat és érveket kellett gyűjtenie mindenkinek, a másodikon pedig a csoportok egy-egy képviselője szóban vitázott egymással, a közös érvekre és példákra támaszkodva.
Ardèche csodálatos régió, a kirándulók, a hegyi túrázók, a biciklisek és vadvízi evezősök paradicsoma! A kirándulások során megismertük a hegyekkel, folyókkal, gyors folyású hegyi patatokkal, szurdokokkal, vízmosásokkal teli tájat, amely tavasztól késő őszig a túrázók, a kerékpárosok és a kajakozók kedvenc úticélja Franciaországban.
A kora reggeli fényben közelről megcsodáltuk az Ardèche folyón átívelő Pont d’Arc nevű kőhídpillért, amely a leghíresebb helyi földrajzi nevezetesség. Ellátogattunk néhány műemlék faluba, pl. Balazuc, Vogüé, Le Viel Audon, amelyeknek egyes épületei vagy a település központja jegyzett kulturális érték.
Megismertünk két olyan barlangot, amelyek Franciaország földrajzi és kulturális örökségének részét képezik. Megtudtuk, hogy a Grotte Chauvet 2-őt azért kellett felépíteni a Grotte Chauvet 1 mintájára, mert a csodálatos őskori színes barlangrajzok fennmaradását a turisták CO2 kibocsátása nagyban veszélyeztette. Ebben az 1:1-ben rekonstruált barlangban – melynek rajzai legalább olyan jelentőségűek, mint a Lascaux-i barlangéi – részt vettünk múzeumpedagógiai foglalkozáson, majd megismerkedtünk az Ardèche vidékén talált fosszíliákkal, pl. az első szelídgesztenye termés és falevél fosszíliájával. A több évszázados megkövesült hárs,- tölgy-, bükk-, gesztenye-, akác-, fenyőlevelek maradványaiból szépen kirajzolódott a vidék flórájnak egykori biodiverzitása.
Az Aven d’Orgnac cseppkőbarlangban francia idegenvezető kísért minket, és mesélt a barlang felfedezésének történetéről, valamint elmagyarázta a sztalaktitok és sztalagmitok keletkezésének módját. A barlangkomplexumhoz múzeumegyüttes is tartozott: őskori leletek és kutatási eredmények alapján rekonstruálták a vidék faunájának jellemző egyedeit. Az óriási szöveges képeken nyomon követhettük régi idők klímaváltozásának legjellemzőbb sajátosságait.
A legutolsó napon a délelőtti óralátogatásokat követően került sor a helyiek kedvenc programjára, a „Journée d’élégance”-ra, amelyben a mieink is örömmel vettek részt. A nap és a mobilitási hét közös röpizéssel, uzsonnával és ajándékozással zárult. Lehetetlen mindent elmesélni.
Köszönet az Erasmusnak és a Tempusnak, hogy mindebben részt vehettünk és életre szóló élményekkel, barátságokkal gazdagodhattunk!
Budapest, 2024. június 15. Tüske-Hegedüs Andrea és Pócsné Berkesi Zsuzsanna