top of page

JÓ GYAKORLATOK AZ ERASMUS+ MOBILITÁSOKON TANULTAK KÖZÜL

Az alábbiakban néhány általunk megismert és kipróbált feladatot szeretnénk ismertetni. A feladatok többsége nyelvtanítással kapcsolatos, olasz, német és angol nyelvterületről, de olyanokat gyűjtöttünk ide, amelyek szabadon adaptálhatók más nyelvekre, illetve esetlegesen más tantárgyakra is.

Jó böngészést kívánunk!

Francia

1. A linken található három gyakorlati feladattal remekül megközelíthető és körüljárható a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés nagy témakörének egy-egy izgalmas területe.

2. Les beautés de la Terre et les dangers environnementaux – A Föld szépségei és a környezeti veszélyek. Egy könyvfordítás és két franciatanári szakmódszertani továbbképzés tapasztalatainak felhasználása egy saját fejlesztésű tananyagrész létrehozásában. Ötletek, lehetőségek, reflexiók és linkgyűjtemény a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés témakörében.

Német

1. Feltételes mód múlt idő, szenvedő szerkezet:

​Egy körbe 6 képet ragasztunk, a képek valamilyen technikai eszközt/találmányt ábrázolnak. A kis képeket áthúzzuk, és a mondatok így kezdődnek: Ha a …….. nem lett volna feltalálva, …………….történne.

​A mondatok: HA,  1. tagmondata múlt idő, feltételes mód, szenvedő szerkezet, MAJD jelen idő feltételes mód…..

2.Országismeret

​" Alle Welt" című térképekkel teli földrajzi könyv:

​Ausztria térképét függőlegesen 2 részre osztjuk. A diákok párokban dolgoznak. Megadott kérdéseket tesznek fel egymásnak úgy, hogy a térkép azon részét nem látják, amelyről a megoldás leolvasható. 

 

3. Szókincsbővítés 

​Bármilyen gyermekeknek szóló képes könyv alkalmazható: 

​Csoportosítva (ige, főnév, melléknév) írjanak fel minél több német szót, amik a kép 1 perces megtekintése után eszükbe juthatnak.

​Majd elbeszélő múltban ezen szavak segítségével képezzenek egy fiktív történetet.

Interkulturális tréning

Az alábbi interkulturális tréninget olyan pedagógusoknak fejlesztettük ki, akik intézményükben csereutakra visznek/készítenek fel diákokat. A tréning egyszerű feladatokon keresztül vezeti be a diákokat a kulturális különbségek jelenségébe, az azokból fakadó konfliktushelyzetek létezésébe illetve lehetőséget teremt a diákok felkészítésére, hogy ezeket a konfliktusokat könnyebben kezeljék, amikor szembesülnek velük. A tréning utánkövetése során nagy hangsúlyt kell fektetni a megélt tapasztalatok megbeszélésére, akár intézménypszichológus segítségével.

Mini interkulturális tréning feladatsor

(teljes anyag egyben letölthető innen vagy a feladatokra kattintva egyenként)

 

1. feladat: Ki vagyok én?

tréner bemutatkozik – résztvevők bemutatkoznak – ki mit vár a cserediák kapcsolattól és a tréningtől?

 

2. feladat: Interkulturális kompetencia kérdőív

 

3. feladat: FONTOS!! Nem kötelező részt venni ebben a feladatban!!!

 

Egy embert középre állítunk. A többiek feladata, hogy csatlakozzanak hozzá, de nem adunk instrukciót ennél bővebben arról, hogy hogyan kellene/lehetne (pl. verbálisan kell-e bekéredzkedni, érintéssel, vagy más módon). A tapasztalatok megbeszélésekor rá kell világítani arra, hogy kiben milyen érzések keletkeztek attól, hogy nem volt egyértelmű instrukció, bármit lehetett (volna) csinálni, és ez milyen érzéseket, zűrzavart, vagy felszabadultságot hozott a résztvevőkben. Arra is figyelni kell, hogy mindenki be akart-e csatlakozni, vagy volt, aki inkább kívül maradt, és azt is meg kell beszélni, hogy miért döntött így. Fontos, hogy nem a döntés eredménye a lényeg, hanem, hogy milyen érzelmi folyamatok váltották ki, vagy milyen érzelmeket éltek meg a résztvevők a feladat végére. ROSSZ DÖNTÉS NINCS!!!

4. feladat: A kultúra meghatározása

5. feladat: Kultúra modellek – különböző képek arról, hogy hogyan lehet értelmezni, mi is a kultúra, mit tesz velünk, hogyan befolyásolja látásmódunk.

6. feladat: Hamis képek – sztereotípiákat lehet megbeszélni, előítéletekre felhívni a figyelmet, kultúrák különbözőségéhez nyitottságot teremteni a megbeszélés során.

7. feladat: Interkulturális találkozások

8. feladat: DNA journey (Momondo) - rávilágít, mennyire nem egyértelmű, ki minek tartja magát, milyen háttere van.

9. feladat: EQ érzelmi intelligencia kérdőív - a tréning elején és a csereút után kitöltve a különbségek elemezhetőek, felhasználhatóak az utánkövető tréningnapon.

10. feladat: Tippek, hogyan kezeljük az interkulturális különbségeket. Lezáró feladat a csereút előtt, de után is újra végig lehet menni rajtuk, hogy vajon a diákok alkalmazták-e őket a csereút eseményei alatt.

Sok sikert kívánunk!

Olasz

Task-based learning feladatsor az olasz kávézás és divat témájában 16 órára.

Testnevelés

1. Ismerkedés
Az új osztályomnál idén bemutatkozáskor senki nem mondhatja el, hogy mit sportol, hanem azt elmutogatja, és ki kell találniuk a többieknek. Remek lehetőség csapatépítésre, és a szóban kevésbé bátrak is vállalható, játékos formában tudnak bemutatkozni.

2. Külföldi sport itthon?

Írországban, ha nem volt hurling ütő, azt bármilyen bottal helyettesítették, ezért ezt mi is kipróbáltuk: tornabottal játszattuk a hurlinget a diákokkal.

3. Átalakított játékok

A zsámoly kézilabdát át lehet alakítani zsámoly focivá a kelta foci mintájára.

hurling.jpg

Matematika

Manapság egyre több külföldi diák jelenik meg a magyar közoktatásban is különböző cserediák programok révén. Sokszor szükség van arra, hogy a természettudományos tantárgyakban folytassák tanulmányaikat, amelyekhez angol nyelvű feladatokat, videókat is lehet használni. Ennek során természetesen magyar diákjaink is gyakorolni és alkalmazni tudják angol nyelvtudásukat, felkészítvén őket egy jövőbeli helyzetre is, akár a mérnöki pályán. Az alábbi videót ez alapján választottam, a hozzá megadott számítással együtt.

The History of Mathematics

Határozd meg 9126 és 720 legnagyobb közös osztóját!

Egy másik alkalmazhatósági terület az évfolyam dolgozat angol nyelvű változata volt idén a 10- évfolyamon:

Évfolyam dolgozat 2019 10. évfolyam

Kultúra és autentikus anyagok a nyelvoktatásban

A következő feladatokban az autentikus anyagok felhasználásnak lehetőségeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A feladatlapok a feladatokra kattintva letölthetők.

1. Brit identitás:

a. egy brit-amerikai szemével - átirat és mondat kiegészítős feladat

a hanganyaghoz

b. egy skót véleménye a brit identitásról - kérdések a hanganyaghoz

c. London szemben a brit identitással - idézetek híres vagy kevésbbé emberektől a témában.

Egyik feldolgozási lehetőség, hogy az idézeteket külön kitesszük a falra különböző helyekre. A diákok körbejárva elolvassák mindegyiket, majd megpróbálják beazonosítani, hogy londoni, brit, vagy bevándorló szemlélet mutatkozik bennük.

Egy másik lehetőség a klasszikus lyukas szöveg készítése, majd a szöveg tartalmának megbeszélése.

 

2. Brit kultúra ábécéje: egy ppt az ábécé betűi sorrendjében a brit kultúrára jellemző képeke gyűjteményévél. Remek kiindulópont a brit kultúra bevezetéséhez bármilyen szinten.

3. Brexit idővonal: a Brexithez vezető események kivonata. remek lehetőség tájékoztatásra, vitaindításra a tanulók érettségétől függően 9-10. évfolyamtól felfelé.

4. Filmek a tanteremben: egy lista arról milyen formában lehet filmeket angol órán nyelv- és beszédfejlesztés céljából használni. Ez az egyik kedvencünk!!!

Duncan the Scottish - Unknown Artist
00:00 / 00:00
Jess the American - Unknown Artist
00:00 / 00:00

Angol nyelvtanítás

Az alábbi három feladat remekül alkalmazható angol nyelvórákon szórakoztató feladatként.

1. feladat: nehezen megjegyezhető dolgok memorizálásához nyújt segítséget, mint pl. mikor használunk Yours sincerely-t egy angol levél végén, milyen sorrendben könnyű megjegyezni az égtájak angol nevét, vagy hogyan ne felejtsük el a naprendszer bolygóit.

Fel1_edited.jpg

2. feladat: Ez a feladat igei kifejezések megjegyzését segíti. Egy bizonyos kifejezés kezdőbetűit összetéve kapunk egy betűszót, amelyet egy következő mondatban az eredeti kifejezés helyett illesztünk be, valamint egy új igei kifejezést is hozzáteszünk a mondathoz. A harmadik mondatban így már két igei kifejezés rövidített alakja szerepel. Így haladunk tovább.

Pl. He woke up (WU).

     He WU and got out of bed (GOOB).

     He WU, GOOB, and brushed his teeth (BHT).

etc.

A képen egy kezdő szintű mondatsorozat látható, de bármilyen szinten tudunk hasonló mondatokat kitalálni, illetve tankönyvekben szereplőszöveget 'kijegyzeteltetni' diákjainkkal, hogy könnyebben jegyezzék meg azok tartalmát vagy szókincsét.

fel2_edited.jpg

3. feladat: egy adott szituációhoz tartozó dialógust eljátszunk egy diákkal, majd a tanulók is egy-egy párban ehhez hasonló beszédhelyzetet vesznek végig. Ezután a táblára felírunk/kivetítünk egy párbeszédet, ahol minden szó helyén egy-egy vonal áll. A diákoknak ki kell találniuk a párbeszédet. Ha valaki eltalál egy szót, azt mindenhová be kell írni.

fel3_edited.jpg
bottom of page