Diák mobilitás-Lindau
2024 márciusában az Erasmus+ program résztvevőjeként az Óbudai Gimnázium 14 diákját kísérhettem el a németországi Lindauba. Az egyhetes együttműködés központi témája a fenntarthatóság és környezetvédelem volt, ám mi résztvevők jóval többet kaptunk annál, mint a témában való jártasság és tudás.
Nemzetköziesítés, együttműködés. Szép gondolatok, de megvalósulásuk csak a másik és önmagunk megismerése, a bátorság és szellemi nyitottság útján lehetséges, valódi és tartós inklúziót csak így érhetünk el. És ezt adta ennek a 14 diáknak a program. Megtapasztalhatták és fejleszthették saját kompetenciáikat, megerősödhettek, fejlődhettek tudásukban, képességeikben, megismerkedhettek más utakkal a tanulás, az életszemlélet területein. Odafigyelővé, cselekvővé, együttgondolkodóvá váltak. A környezetvédelem, a fenntartható életmód napjaink kulcstémája. Nekünk Európában európaivá is válni, európaiként is gondolkodni éppoly fontos, hisz egymás nélkül, a közös gondolkodás, egymás valódi megértése nélkül a hosszútávú célok megvalósítása is még nehezebb, ha nem lehetetlen feladat.
A diákok családoknál laktak Lindauban és környékén, családoknál, akik németek, osztrákok, olaszok voltak, megannyi korosztály, megannyi vallás. Partneriskolánk a Freie Schule Lindau egy montessori iskola, a mi iskolánkhoz képest nagyon is más világ, az együttműködés, a programok, a projektek nyelve pedig a német. Ugyan a diákok kiválasztásának szempontja a nyitottság, a tudás vágya, a nyelvtudásbeli képesség és szándék volt, még így is nagyszerű mennyit fejlődtek mindebben, de érettségükben is ez alatt a hét alatt. Megállják a helyüket az együttműködésben, a környezetre és társakra való odafigyelésben, a határokon átívelő, inter – és multikulturális létezésben. Ahogy ők fogalmazták: „ Az Erasmus programban való részvétel óriási lehetőség volt számunkra, amely nemcsak a szakmai és személyes fejlődésünket segítette elő, hanem életre szóló élményeket nyújtott. A lindau-i tartózkodás alatt rengeteget tanultunk a fenntarthatóságról, és érdekes volt látni, hogy milyen módon lehetünk részesei a változásnak.”
Magam és a csoport nevében köszönöm, hogy ennek a változás felé vezető útnak a részesei lehettünk, köszönöm kollégám és útitársam, Davidovics Dávid tanár úr segítségét, az Óbudai Gimnázium helyi koordinátorainak, Gutmayer Helgának, Tüske-Hegedüs Andreának a munkáját, ahogy az iskolavezetés és a Tankerület támogatását is.
Tamási Anita, csoportvezető tanár
és Davidovics Dávid kísérőtanár