Tanári mobilitás - Tüske-Hegedüs Andrea
Sustainability and Environment in Education
Dublin, 2023. július 2-15.
Fenntarthatóság és környezet(védelem) az oktatásban című angol nyelvű tematikus kurzuson vettem részt 2023. július 2. és 15. között a dublini Atlas Language Schoolban az Óbudai Gimnázium sikeres KA1-es Erasmus pályázatának keretében.
https://atlaslanguageschool.com/environment-sustainability-erasmus-teacher-training-course/
Amikor franciaországi önkénteskedésem során - egyetemi tanulmányaimat követően - majdnem másfél évig Aislinggel, egy ír lánnyal laktunk egy szobában, még nem gondoltam arra, hogy egyszer majd eljutok Írországba, és egy kurzus keretében új ismereteket kapok nemcsak a fenntarthatóságról és környezetvédelemről, de történelemről, irodalomról, művészetekről, aktuális szociális kérdésekről és nem utolsósorban mindarról, amit ír hétköznapoknak és életérzésnek nevezünk.
A tematikus kurzus előkészítéseképpen egy kérdőívet kellett kitöltenünk, amelyben a fenntarthatóság és környezetvédelem iránti érdeklődésünkre és e témában már megvalósított projektjeinkre kérdeztek rá, de szélesebb értelemben szó esett az ír kultúrához való viszonyunkról is. A kurzus témája személyesen is szenvedélyesen érdekel, és franciatanárként is rendszeresen foglalkozom vele.
A többnyire középiskolai tanárokból álló csoport az első héten 10 közép-kelet-európai kollégából állt (öt cseh, egy lengyel, egy észt, három magyar), a második héten egy lengyel és egy cseh kolléga távozása után egy olasz és egy francia kolléga érkezett hozzánk. Négyen nem angol szakosként vettünk részt a képzésen. Örülök, hogy rajtam kívül még egy franciát mint idegen nyelvet tanító tanár, egy csehországi történelemtanár és egy szintén cseh biológia-kémia szakos tanár is jelen volt a csoportunkban. Nagyon gazdagító volt az együtt töltött idő, hiszen számos alkalommal lehetőségünk volt 2, illetve 3 fős kiscsoportban megvitatni egy-egy témát. Egy biztos: a fenntarthatóság és környezetvédelem iránti elkötelezettség hozott bennünket Dublinba.
Csoportvezetőnk, Ali O’Brien kiváló szakember, igényesen tervezte meg a két hét tematikáját. Az általa létrehozott classroom csoportba minden alkalomra feltöltötte az adott nap konkrét témáit és feladatait, és ezeket tudatosan válogatott kiegészítő anyagokkal színesítette. A 10 napos tanári kurzuson a következő fenntarthatósági témákat, problémákat jártuk körül délelőttönként két ötven perces órában: Sustainable Development Goals, Teaching Sustainability, Alternative Approches to Lesson, Fast Fashion, Sustainability in ELT and Critical Thinking, Dublin – a modern, eco-friendly and smart city, Food, Extra Reading: News /blog articles, Alternative ideas for the classroom, Fun and games. Kurzusvezetőnk módszertanilag is nagyon felkészülten irányította a közös időt, így számos munkaformában dolgoztunk együtt, amit csoportszinten minden alkalommal közös szóbeli megosztás vagy összegzés követett.
A délelőtti órák második, szintén kétszer ötven percében az ír történelemről és kultúráról – Irish life and culture – olvastunk és beszélgettünk az alábbi témák megközelítésével:
Ireland and Identity, Ireland and Giving, Contemporary Irish Music, Traditional Irish Music, Woman in Irish society, Gentrification and The Liberties, Ireland: The Border and a Border Poll, Dublin Parks and Squares, Irish Literature – 25 Books by Irish Authors You Should Read. A témákról olvasnivalót kaptunk, és ezekhez kapcsolódóan egy-egy konkrét feladatot kellett megoldanunk, ez lehetett páros megosztás, miniprojekt, óraterv készítése, stb.
Nagyon örülök, hogy a google classroomra feltöltött anyagokat nyelvszakos kollégáimmal is meg tudom majd osztani. Biztos vagyok benne, hogy számos izgalmas lehetőséget találhatnak nyelvóráikhoz a fenntarthatóságról vagy az ír kultúráról.
A nagyon rövid, alig egy órás ebédszünetet követően a délutáni – legalább kétórás – program remekül egészítette ki délelőtti óráinkat. Tematikus városi séták és múzeumlátogatások adták azt az immerzív többletet, amelynek köszönhetően nem csak a fenntarthatóság kihívásairól és buktatóiról vagy a tudatos fogyasztásról és a hulladékfelhasználásról, de az ír történelem traumatikus eseményeiről, valamint meghatározó kortárs jelenségéről is tudomást szerezhettünk. Az alábbi délutáni programokon vettünk részt: Üzemlátogatás Dublin legnagyobb Hulladékhasznosító és -feldolgozó üzemében (Rediscovery Centar), Vezetett séta a Liberties negyedben (The Liberties Walk and Talk Tour), Irodalmi séta a klasszikus és kortárs szerzők életéhez, lakóhelyéhez kapcsolódó helyszíneken (Literary Walk and Talk Tour – az irodalmi állomásoknak mi, a résztvevők voltunk az idegenvezetői!), látogatás a GPO Múzeumban (GPO Museum), a Book of Kells megtekintése (Book of Kells), látogatás a Nemzeti Galériában (Visit to the National Galery), Vezetett séta az Atlastól a Saint Stephens’s parkig (Orientation tour of Dubin).
A délutánok és esték fennmaradó részében számos lehetőség adódott még az ír kultúra megismerésére. A dublini irodalmi múzeum (Museum of Literature), a Trinity College, az EPIC Múzeum, a Great Famine / Nagy éhínség szoborcsoport, a Chester Beatty Könyvtár, az Oscar Wilde és a James Joyce Múzeum, a Szent Patrik székesegyház, a dublini vár, a Szent Audoens középkori plébániatemplom és a Phoenix Park meglátogatása – bár egyéni szervezésben, de mégiscsak a helyi élményeinket gazdagították, éppúgy, mint a The Cobblestone és a The Brazen Head kocsmák élőzenés estjei vagy a 25. születésnapját ünneplő The Riverdance együttes előadása a Gaiety Theatre-ben.
Kulturális tekintetben a GPO Múzeum, az EPIC Múzeum és az Irodalmi Múzeum meglátogatása, és nem utolsó sorban a magunk által vezetett irodalmi séta jelentett számomra rendkívüli élményt.
A GPO Múzeum a brit uralom elleni 1916-os húsvéti felkelésnek állít emléket, amely az ír történelem szabadságküzdelmének meghatározó, bár vérbe fojtott állomását jelentette. Az angol-ír háborúról, az írek elszánt szabadságküzdelméről eddig csak filmes tapasztalataim voltak – Michael Collins, 1996, Felkavar a szél / The Wind that Shakes the Barley, 2006 –, Dublinban azonban ez a küzdelem megelevenedett.
Az EPIC Múzeum (Irish Emigration Museum) 2019 és 2021 között három egymást követő évben is Európa vezető turisztikai látványossága a World Travel Award díjátadón. A múzeum ámulatba ejtő vizualitással és rendkívül interaktívan mutatja be az ír kivándorlás és az ír diaszpóra történetét. Történelem iránt érdeklődő gimnazista fiammal ámulva jártuk végig a 20 tematikus teremből álló múzeumot – soha nem láttunk ehhez hasonló kiállítást.
Magyar-francia szakos tanárként és irodalomterapeutaként számos lehetőségem volt irodalmi emlékhelyeket felkeresnem. Az Atlas Language School melletti kis utcában született G.B. Shaw. A Szent Patrik székesegyházban több mint harminc évig hirdetett igét esperesként Jonathan Swift, aki elsőként fogalmazta meg az ember mentális egészségének feltételeit és hangsúlyozta ennek fontosságát. A Gulliver utazásai jeleneteit ábrázolják a szomszédos lakóház homlokzati reliefjei. A Szent Patrik parkjában számos író – pl. Samuel Beckett – arcának domborműve is irodalmi sétánk egy-egy állomása volt. Ide tartoznak még James Joyce Ulysses c. regényének főhőseiről készült óriási graffitik a Temple Bar negyedben, Oscar Wilde életnagyságú szobra a Merrion Square-en, az O.Wilde Múzeum tőszomszédságában, de sorolhatnám még William Butler Yeats, Abraham „Bram” Stoker, Seán O’Casey, Brendan Behan, Seamus Heaney (1995-ös irodalmi Nobel-díj) és mások nevét, illetve a hozzájuk kapcsolódó helyszíneket, épületeket… Egy Dublinban élő kortárs írót említek még, Cecelia Ahern személyében, akinek egyik regényéről – P.S. I Love You – és írói érdeklődésének meghatározó motívumairól én tartottam rövid ismertetést irodalmi sétánk során.
A kéthetes tanári kurzus hétvégéin szervezett kirándulásokon vettünk részt. Az egyik ilyen a Howth-félszigeten (a Dublin-öbölben) kínált egy szombati egész napos gyalogtúrát, a másik kirándulásról többen lemaradtunk a repülős hazaút miatt. Mi hárman, magyarok egy autóbuszos kirándulásra is beneveztünk a nyugati partra az egyik hétvégi szabadnapunkon, hogy láthassuk a csodaszép Moher-sziklákat (Cliffs of Moher). Az időjárás kedvezett a természeti csoda megtekintésének: a folyamatos délelőtti esőzés után ragyogó napsütésben jártuk végig a sziklás magaspart egyik szárnyának sétaösvényét.
A képzésünk előnyei:
-
a résztvevők sokféle iskolai háttere és gyakorlata fenntarthatóság témakörben (volt olyan társunk, aki már részt vett diákjaival nemzetközi projektekben, és olyan is, aki idén kapcsolódik be hasonlóba)
-
folyamatos tudásmegosztás egymás között a classroom felületen a képzés napjain, sőt utána is
-
igényes és módszertanilag sokszínű óravezetés Ali O’Brien személyének köszönhetően
-
kiscsoportos miniprojektek szinte minden délelőtt
-
a résztvevők és a kurzusvezető szellemi kíváncsisága és szakmai elkötelezettsége
-
partnerségi viszony a képzés idején
-
a kritikai gondolkodás erősítése
-
folyamatos nyelvi kompetenciafejlesztés, számos kiegészítő anyaghoz való hozzájutás lehetősége
-
élő és folyamatos együtt gondolkodás a fenntarthatóság kihívásairól
-
valódi kulturális, történelmi utazás, igazi nyelvi fürdő nem csupán angol szakosoknak (!) – csodálatos természeti és ezer sebtől sajgó városi környezetben…
A képzés hátrányai:
-
sajnos semmiféle személyes tapasztalatcserére nem volt lehetőségünk írországi általános vagy középiskolai tanárokkal, pedig a minden más szempontból rendkívül igényes és tartalmas képzésnek ez lehetett volna a legnagyobb aduásza. Ezt többen jeleztük a kurzusértékelés során.
-
Az Atlas Language School sajnos szinte semmilyen szempontból nem mondható fenntartható vagy környezettudatos intézménynek. Külön projekt keretében három kiscsoportban részletesen kidolgoztuk a képzőközpont minimál költségvetésű fenntarthatóbbá tételének felételeit, amelyet – külön kérésre – a képzőközpont vezetőségének is továbbítottunk. Reméljük, hogy az utánunk érkezők már egy környezettudatosabb és fenntarthatóbb miliőben dolgozhatnak a közeljövőben.
Összességében nagyon hálás vagyok, hogy részese lehettem a Sustainability and Environment in Education képzésnek a dublini Atlas Language Schoolban, és minden e téma iránt érdeklődő kollégámnak csak ajánlani tudom ezt a lehetőséget. Köszönet a Tempusnak és a Tanártovábbképzés.hu-nak a szakmai támogatásért!
P.S.1: Odafele úton a mellettem ülő lány Joyce Ulyssesét olvasta angolul… Az utolsó kinti napok egyikén az Oscar Wilde Múzeumban a teremőr fiatal lány szintén Joyce-t olvasott: A portrait of the Artist is a Young Man c. kötetet. Jó volt ezt testközelből megtapasztalni.
P.S.2: Dublinban és Írországban számos helyi fenntarthatósági kezdeményezés működik. Az iskolai fenntarthatósági tevékenységekről talán az utánunk következők tudnak majd nekünk is beszámolni... Az ír vidék és táj csodálatos. Dublinban viszont nagyon sok utcán „felejtett” szeméttel találkoztunk. Mégis jó volt testközelből rácsodálkozni arra, hogy a legkisebb sorházi lakások előterében vagy a rendkívül kisméretű balkonokon is ezernyi virág nő…
Erasmus-oldalunk: https://obudaierasmus.wixsite.com/obudaierasmus2016
Tüske-Hegedüs Andrea